CPDUR12V
DigiKey Part Number
641-1256-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1256-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDUR12V
Description
TVS DIODE 12VWM 25V 0603/SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
25W
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V