4281-2-12-D
DigiKey Part Number
1175-2609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4281-2-12-D
Description
CONN RCPT HSG 12POS 4.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.165" (4.20mm)
Category
Row Spacing
0.165" (4.20mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
White
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.165" (4.20mm)