SBBTH200P
DigiKey Part Number
SBBTH200P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBBTH200P
Description
BREADBOARD GENERAL PURPOSE PTH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Breadboard, General Purpose Plated Through Hole (PTH) Pad Per Hole (Round) 0.079" (2.00mm) Grid
Category
Pitch
0.079" (2.00mm) Grid
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Circuit Pattern
Pad Per Hole (Round)
Series
Hole Diameter
0.039" (1.00mm)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W (50.8mm x 50.8mm)
Part Status
Active
Board Thickness
0.063" (1.60mm)