HHXC630ARA101MJC5G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HHXC630ARA101MJC5G |
Description | CAP ALUMHYB 100UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HHXC630ARA101MJC5G Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Chemi-Con | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 100 µF | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C |