CS40-01P60-05-3X
DigiKey Part Number
2603-CS40-01P60-05-3X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS40-01P60-05-3X
Description
SPEAKER IP67 8OHM 1W 98DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 480 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS40-01P60-05-3X Models
Category
Power - Rated
1 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
480 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
600Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.575" L x 0.512" W (40.00mm x 13.00mm)
Efficiency - dBA
98.00
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% Max @ 1kHz, 1W