CS13-00S85-04-6
DigiKey Part Number
2603-CS13-00S85-04-6TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CS13-00S85-04-6CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CS13-00S85-04-6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS13-00S85-04-6
Description
13X13MM SMT SPEAKER
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 680 Hz ~ 20 kHz Top Square
EDA/CAD Models
CS13-00S85-04-6 Models
Category
Power - Rated
700 mW
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Cobalt
Frequency Range
680 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
850Hz
Size / Dimension
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Efficiency - dBA
90.00
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Efficiency - Testing
700mW/100mm
Distortion Rating
10% @ 2.2kHz, 0.7W