CH3R6155CF-ZJN
DigiKey Part Number
4688-CH3R6155CF-ZJN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CH3R6155CF-ZJN
Description
CAP 1.5F -20% +80% 3.6V T/C
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 3.6 V Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
3.6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm