ACPL-P454-020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 2,300
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 6-SO Stretched
ACPL-P454-020E
DigiKey Part Number
ACPL-P454-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-P454-020E
Description
OPTOISO 3.75KV TRAN 6SO STRETCH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
8mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Isolation
3750Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
25% @ 16mA
Mounting Type
Surface Mount
Current Transfer Ratio (Max)
60% @ 16mA
Package / Case
6-SOIC (0.268", 6.80mm Width)