SRR7045-471M
DigiKey Part Number
118-SRR7045-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR7045-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR7045-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7045-471M
Description
FIXED IND 470UH 500MA 1.1 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 1.1Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7045-471M Models
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Series
Q @ Freq
80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
230mA