SRR7045-101M
DigiKey Part Number
118-SRR7045-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR7045-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR7045-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7045-101M
Description
FIXED IND 100UH 1A 300 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 300mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7045-101M Models
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA