SRR3011-101YL
DigiKey Part Number
SRR3011-101YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR3011-101YLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR3011-101YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3011-101YL
Description
FIXED IND 100UH 180MA 3.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 3.6Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR3011-101YL Models
DC Resistance (DCR)
3.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
39 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
150mA