SRR1210A-331M
DigiKey Part Number
SRR1210A-331MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1210A-331MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1210A-331MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1210A-331M
Description
FIXED IND 330UH 1.4A 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Inductor 1.4 A 450mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1210A-331M Models
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.8MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)