SRR0604-101KL
DigiKey Part Number
118-SRR0604-101KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR0604-101KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR0604-101KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0604-101KL
Description
FIXED IND 100UH 400MA 650 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 650mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0604-101KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
570mA