SDR0805-220ML
DigiKey Part Number
118-SDR0805-220MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0805-220MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0805-220MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0805-220ML
Description
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 110mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0805-220ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A