SP400-0.007-00-104
DigiKey Part Number
BER204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP400-0.007-00-104
Description
THERM PAD 25.4MMX19.05MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 25.40mm x 19.05mm Rectangular
Category
Thickness
0.0070" (0.178mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Rubber
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Resistivity
1.13°C/W
Usage
TO-218, TO-220, TO-247
Thermal Conductivity
0.9W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
41°F ~ 86°F (5°C ~ 30°C)
Outline
25.40mm x 19.05mm