SWI60-24-E-P5
DigiKey Part Number
179-SWI60-24-E-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI60-24-E-P5
Description
AC-DC, 24 VDC, 2.50 A, SW, WALL-
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI60-24-E-P5 Models
Category
No Load Power Consumption
210mW
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.74" L x 1.40" W x 2.14" H (95.0mm x 35.5mm x 54.4mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W