SDI65-24-U-P5
SDI65-24-U-P5
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI65-24-U-P5
DigiKey Part Number
179-SDI65-24-U-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI65-24-U-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDI65-24-U-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
2.71A
Weight
0.684 lb (310.26 g)
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)