LDD120-1212 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bel Power Solutions
In Stock: 1
Datasheet
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 7A
LDD120-1212
DigiKey Part Number
179-2926-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD120-1212
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LDD120-1212 Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
7A
Series
Power (Watts)
120W
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
81%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.33" L x 2.13" W x 4.53" H (110.0mm x 54.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
10.5V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
18V