AWP-14-7540-T
AWP-14-7540-T
AWP 14-7540-T
DigiKey Part Number
HHKC14S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 14-7540-T
Description
CONN SOCKET 14POS IDC TIN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
14
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)