ADP7158ARDZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7158ARDZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7158ARDZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7158ARDZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7158ARDZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7158ARDZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
14 mA
PSRR
70dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 2A