ADP3309ARTZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
ADP3309ARTZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP3309ARTZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP3309ARTZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3309ARTZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP3309ARTZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Series
Current - Supply (Max)
2 mA
Digi-Reel®
Control Features
Error Flag, Shutdown
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (TA)
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 100mA