ADP151ACBZ-1.2-R7
DigiKey Part Number
505-ADP151ACBZ-1.2-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP151ACBZ-1.2-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP151ACBZ-1.2-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP151ACBZ-1.2-R7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4-WLCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
EDA/CAD Models
ADP151ACBZ-1.2-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
350 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V