PCTMI2458-RPC
DigiKey Part Number
3299-PCTMI2458-RPC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCTMI2458-RPC
Description
RF ANT 2.45GHZ WHIP STR RP-TNC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi Whip, Straight RP-TNC Panel Mount
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Amphenol PCTEL
VSWR
2
Series
Gain
3dBi, 5dBi
Packaging
Box
Power - Max
5 W
Part Status
Active
Termination
RP-TNC
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Ingress Protection
IPX7
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Panel Mount
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.535GHz
Height (Max)
3.260" (82.80mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.92GHz