M85049/39-11W
DigiKey Part Number
APM85049/39-11W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M85049/39-11W
Description
CONN CABLE CLAMP SZ11 B OLIVE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Olive Drab Connector Cable Clamp 11, B
Category
Cable Exit
90°
Manufacturer
Amphenol PCD
Material
Aluminum Alloy
Series
Plating
Cadmium
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Type
Cable Clamp
Features
Strain Relief
Cable Opening
0.153" ~ 0.234" (3.89mm ~ 5.94mm)
For Use With/Related Products
MIL-DTL-38999 Series III, IV
Diameter - Outside
0.850" (21.59mm)