ASEK758LCB-100U-T-DK
DigiKey Part Number
620-1610-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK758LCB-100U-T-DK
Description
BOARD DEMO 758LCB-100U SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS758 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
40mV/A
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Part Status
Active
Utilized IC / Part
ACS758
Sensor Type
Current Sensor
Base Product Number
Sensing Range
100A