ASEK730KLC-20AB-T-DK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Allegro MicroSystems
In Stock: 20
Datasheet
ACS730 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
ASEK730KLC-20AB-T-DK
DigiKey Part Number
620-1946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK730KLC-20AB-T-DK
Description
EVAL BOARD FOR ACS730
Customer Reference
Detailed Description
Category
Interface
Analog
Sensitivity
100mV/A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Utilized IC / Part
ACS730
Sensing Range
20A