ASEK711KLC-25AB-T-DK
DigiKey Part Number
620-1597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK711KLC-25AB-T-DK
Description
BOARD DEMO 711KLC-25AB SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS711 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
55mV/A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Contents
Board(s)
Part Status
Active
Utilized IC / Part
ACS711
Sensor Type
Current Sensor
Base Product Number
Sensing Range
25A