ACS758KCB-150B-PSS-T
DigiKey Part Number
620-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758KCB-150B-PSS-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 150A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Straight Leads, PSS
Category
Accuracy
±1.6%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
13.3mV/A
Package / Case
5-CB Straight Leads, PSS
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
5-CB Module
Linearity
±1%