ACS725LLCTR-10AU-T
DigiKey Part Number
620-1723-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1723-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1723-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS725LLCTR-10AU-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 10A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Accuracy
±0.9%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
264mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Linearity
±1.5%