Image for ACS71240KEXBLT-030B5 is not available
ACS71240KEXBLT-030B5
DigiKey Part Number
620-ACS71240KEXBLT-030B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS71240KEXBLT-030B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS71240KEXBLT-030B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-030B5
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 30A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-030B5 Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Voltage
Mounting Type
Sensitivity
66mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
120kHz