ATS-CHILL300V
DigiKey Part Number
ATS2211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-CHILL300V
Description
RECIRC CHILLER 15LPM 300W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Active, Recirculating Chiller 120/220VAC 300 W 3.96GPM (15.0LPM)
Category
Voltage
120/220VAC
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Flow Rate
3.96GPM (15.0LPM)
Series
Fluid Capacity
4500ML (152.2 oz)
Packaging
Box
Operating Temperature
5°C ~ 35°C
Part Status
Active
Weight
51 lbs (23.1 kg)
Product Type
Active, Recirculating Chiller
Dimensions - Overall
18.70" L x 9.25" W x 19.30" H (475mm x 235mm x 490mm)
Power - Cooling
300 W