RF2-155-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-155-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-155-T-00-50-G
Description
CONN SMA JACK PCB 50 OHM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
18 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bag
Housing Color
White
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Receptacle, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
335 V