PH-MVP-26515-10-10-WP
DigiKey Part Number
2057-PH-MVP-26515-10-10-WP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH-MVP-26515-10-10-WP
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GLD WP
Customer Reference
Detailed Description
Contact Spring Through Hole
Category
Pad Layout Dimension
Circular - 0.091" (2.30mm) (TH)
Manufacturer
Adam Tech
Operating Force - Initial
20gf
Series
Plunger Size
0.047" (1.20mm) Dia
Packaging
Bag
Features
IP67
Part Status
Active
Mating Cycles
20000
Contact Type
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Contact Material
Brass
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish
Gold
Maximum Working Height
0.500" (12.70mm)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Recommended Working Height
0.429" (10.90mm)
Current Rating (Amps)
10A
Minimum Working Height
0.402" (10.20mm)