LHB-10-SB1
DigiKey Part Number
2057-LHB-10-SB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHB-10-SB1
Description
CONN HEADER R/A 10POS 3.96MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.156" (3.96mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.445" (11.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Voltage Rating
250VAC