O-CE70S29GW-P-E-N-R-10.000MHZ
DigiKey Part Number
535-O-CE70S29GW-P-E-N-R-10.000MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
O-CE70S29GW-P-E-N-R-10.000MHZ
Description
XTAL XO OCXO 10MHZ 5V SNWV
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 5V 5-DIP Module
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±2ppb
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
5-DIP Module
Type
Size / Dimension
1.421" L x 1.071" W (36.10mm x 27.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.774" (19.65mm)