AOTA-B201610S2R2MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201610S2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201610S2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201610S2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201610S2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 74 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2 A 74mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)