ADCR-X02R7SA256Q
DigiKey Part Number
535-ADCR-X02R7SA256Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-X02R7SA256Q
Description
CAP 25F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 38mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C