ADCR-E02R7SA105MB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 438
Datasheet
Parametric Equivalent
CDA (Zhifengwei Technology)
In Stock: 14,571
Datasheet
CAP-XX
In Stock: 0
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 240mOhm
Abracon EDLC 2.7V Radial Supercapacitors
ADCR-E02R7SA105MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-E02R7SA105MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-E02R7SA105MB
Description
CAPACITOR 1F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C