S-1165B33MC-N6STFG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 84
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 10,041
Texas Instruments
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Torex Semiconductor Ltd
Parametric Equivalent
Torex Semiconductor Ltd
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1165B33MC-N6STFG
DigiKey Part Number
S-1165B33MC-N6STFG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1165B33MC-N6STFG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
65 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 200mA