PRM48BH480T250A00
DigiKey Part Number
1102-1653-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM48BH480T250A00
Description
DC DC CONVERTER 48V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 5.21A 38V - 55V Input
Category
Current - Output (Max)
5.21A
Mfr
Power (Watts)
250 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Pre-Regulator Module
Efficiency
96.7%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
38V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)