PRM48AH480T200A00
DigiKey Part Number
1102-1654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM48AH480T200A00
Description
DC DC CONVERTER 48V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 4.17A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
4.17A
Mfr
Power (Watts)
200 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Pre-Regulator Module
Efficiency
96.7%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)