ULCD-90DT-PI
DigiKey Part Number
1613-ULCD-90DT-PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULCD-90DT-PI
Description
9.0" MICRO LCD PACK FOR RASPBERR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
uLCD-90DT LCD Touchscreen 9" Display Raspberry Pi Platform Evaluation Expansion Board
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULCD-90DT-PI Models
Category
Function
LCD Touchscreen 9"
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Utilized IC / Part
uLCD-90DT
Packaging
Box
Contents
Board(s), Cable(s)
Part Status
Active
Suggested Programming Environment
Workshop4
Platform
Raspberry Pi
Interconnect System
Raspberry Pi HAT (26 pin)