MNG10-55PX-A-BOTTLE
DigiKey Part Number
3M161828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNG10-55PX-A-BOTTLE
Description
CONN WIRE PIN 10-12AWG 50PC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Pin Terminal Connector 10-12 AWG Scotchlok™ Crimp
Category
Insulation Diameter
0.270" (6.86mm)
Manufacturer
3M
Insulation
Insulated
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Yellow
Part Status
Active
Contact Material
Copper, ETP
Pin Diameter
Circular - 0.110" (2.79mm) Dia
Contact Finish
Tin
Length - Pin
0.550" (13.97mm)
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Length - Overall
1.060" (26.92mm)