RF EMI Absorbing Sheet AB5100HF Polymer Resin, Metal Flakes Non-Conductive, Single Sided 8.268" (210.00mm) X 11.969" (304.00mm) X 0.039" (1.00mm)
AB5100HF
3M EMI/RFI Absorbers | Digi-Key Daily
AB5100HF X 8.26"
DigiKey Part Number
3M5100D-1FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB5100HF X 8.26"
Description
RF ABSORB SHEET 11.97'X8.268"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
8.268" (210.00mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Overall
0.039" (1.00mm)
Series
Adhesive
Non-Conductive, Single Sided
Packaging
Box
Material
Polymer Resin, Metal Flakes
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Absorbing Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Length
11.969" (304.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in SGD
Box
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
RF EMI ABSORB TAPE 10M X 8.268"