929710-10-01-RK
929710-10-01-RK
929710-10-01-RK
DigiKey Part Number
3M156367-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-10-01-RK
Description
CONN HEADER VERT 2POS
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position
EDA/CAD Models
929710-10-01-RK Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Series
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in SGD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 282
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM