8KH3-0734-0500
DigiKey Part Number
3M156088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KH3-0734-0500
Description
CABLE ASSY PCIE X8 M-M 500MM 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position PCIe x8 Card Edge to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8KH3-0734-0500 Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
3M
Usage
Internal
Series
Length
1.64' (500.00mm)
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Cable Connectors
PCIe x8
Wire Gauge
30 AWG
Number of Positions
98
Current - Max/Contact
1.1 A
Connector Type
Card Edge to Card Edge
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C