8F36-AAC305-1.00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 247
Datasheet
3M Twin Axial Cables | Digi-Key Daily
8F36-AAC305-1.00
DigiKey Part Number
8F36-AAC305-1.00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8F36-AAC305-1.00
Description
CABLE MINISAS 4I M-M 1M
Customer Reference
Detailed Description
36 Position miniSAS 4i Plug to Plug 3.28' (1.00m) Silver Shielded
Category
Fastening Type
Latch Lock
Manufacturer
3M
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bulk
Length
3.28' (1.00m)
Part Status
Obsolete
Color
Silver
Cable Connectors
miniSAS 4i
Shielding
Shielded
Number of Positions
36
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Plug to Plug
Current - Max/Contact
500 mA
Gender
Male to Male
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
CABLE MINISAS 4I M-M 500MM