1020BC-25
DigiKey Part Number
19-1020BC-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1020BC-25
Description
RF EMI SHLD TAPE 10MX0.984"
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape 1020BC Copper Foil Acrylic, Conductive 0.984" (25.00mm) X 393.701" (10.00m) X 0.001" (0.03mm)
Category
Width
0.984" (25.00mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Overall
0.001" (0.03mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive
Packaging
Bulk
Material
Copper Foil
Part Status
Discontinued at DigiKey
Shelf Life
12 Months
Type
Shielding Tape
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
71°F (21°C)
Length
393.701" (10.00m)