SJ5816-4.5-1
DigiKey Part Number
1067-SJ5816-4.5-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ5816-4.5-1
Description
3M SJ5816 BUMPER PROTECTIVE
Detailed Description
Bumper Rollstock - Customizable 12.000" L x 4.500" W (304.80mm x 114.30mm) Polyurethane Black
Category
Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Manufacturer
3M (TC)
Material
Polyurethane
Series
Hardness
72 Shore M
Packaging
Bulk
Form
Roll
Part Status
Active
Mounting Type
Adhesive, Rubber
Type
Bumper
Shelf Life
18 Months
Shape
Rollstock - Customizable
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Color
Black
Base Product Number
Size / Dimension
12.000" L x 4.500" W (304.80mm x 114.30mm)