5952SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-5952SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5952SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED BLACK 12"X12" 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Black 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Usage
General Purpose
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
250°F (121°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness - Adhesive
0.0400" (40.0 mils, 1.016mm)